Dwór Skarbków

Dwór skarbkówDworek w Jordanowicach został zbudowany dla Mokronoskich w II połowie XVIII w. (przed 1782 r.). Prawdopodobnie został zaprojektowany w 1761 r. przez architekta Charlesa Pierre Coustou. W 1782 r. we wnętrzach wykonane zostały polichromie przez Jana Bogumiła Plerscha, przedstawiające arabeskowo-groteskowe postaci mitologiczne i alegoryczne. W 1842 r. dziedzicem Jordanowic został Ewaryst Mokronoski. Po śmierci Ewarysta majątek przeszedł w ręce Antoniego Mokronoskiego, który w 1869 r. sprzedał majątek Wolfowi Blansztejnowi, który z kolei natychmiast odstąpił majątek hrabiemu Henrykowi Skarbkowi. W tamtych czasach Grodzisk uchodził za miejscowość uzdrowiskową. Hrabia Skarbek podzielił wówczas majątek na parcele i sprzedawał je jako tzw. letniaki, czyli domy wypoczynkowe dla zamożnych mieszkańców Warszawy. Po śmierci hrabiego Skarbka dobra, znacznie uszczuplone przez parcelację, odkupił od jego córek w 1911 r. Józef Jamiołkowski, który z kolei w 1920 r. sprzedał dwór Piotrowi Smoleńskiemu. W 1953 r. Wojewódzka Rada Narodowa w Warszawie orzekła wywłaszczenie dworu na rzecz Skarbu Państwa. Dworek przeszedł w użytkowanie Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego, a następnie PTTK. Obecnie mieści się tu Państwowa Szkoła Muzyczna.

Barokowo-klasycystyczny dwór Skarbków jest obiektem parterowym z użytkowym poddaszem. Jest murowany z cegły i tynkowany. Budynek jest ośmioboczny, lekko wyryzalitowany. Budynek jest przykryty dachem czterospadowym z niesymetrycznie rozmieszczonymi lukarnami. Wejście do dworku znajduje się w nieznacznym boniowanym ryzalicie, zwieńczonym trójkątnym szczytem w profilowanym obramieniu 52 . W II połowie XVIII w. na południowy-wschód od dworu założono park krajobrazowy. W XX w. park został zdewastowany. W miejscu parku powstało osiedle mieszkaniowe Kopernik.

Galeria obiektu:

« Wróć do Grodzisk Mazowiecki

#
#
#

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013