I Rodzinny Piknik Historyczny

« Wróć do listy aktualności
środa, 9 wrzesień 2015

Tajemnice Szwedzkich Gór. Pod takim hasłem odbędzie się 13 września (niedziela) w Grodzisku Maz. I Rodzinny Piknik Historyczny zorganizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa u podnóża wczesnośredniowiecznego grodziska, tzw. Szwedzkich Gór.

13 września (niedziela) łąka u wylotu ul. Ordona (Grodzisk Maz. – Łąki)

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się po raz pierwszy w Grodzisku Maz. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Liczymy na Waszą obecność!

Od grodziska do Grodziska, czyli dlaczego spotykamy się na Szwedzkich Górach?

Zachowane ślady grodu obronnego z XI w., nazywane zwyczajowo Szwedzkimi Górami, stanowią jeden z najcenniejszych zabytków archeologicznych znajdujących się na terenie gminy. To właśnie tutaj u początku państwa polskiego, na skraju pierwotnej puszczy wyrósł gród, który stał się kolebką miasta i dał mu nazwę. Mająca zapewniać schronienie okolicznej ludności warownia, mieszcząca siedzibę wojów i ośrodek lokalnej władzy istniała do XIII w., kiedy to rolę centrum cywilizacji przejęła jedna z wielu osad przygrodowych – nazwana na pamiątkę dawnego umocnienia obronnego Grodziskiem, która w dwa wieki później z nadania króla Zygmunta Starego stała się miastem.

Pieszo, konno i na wozie, czyli jak dojechać na Piknik?

I Rodzinny Piknik Historyczny odbędzie się na łące u wylotu ul. J. Ordona w Grodzisku Maz., w sąsiedztwie grodziska na Górach Szwedzkich. Jeśli wybierasz się na piknik samochodem, zostaw auto na parkingu przy kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Zajęczej – wówczas będziesz miał do pokonania 100 m. piechotą. Jeśli zamierzasz skorzystać z komunikacji miejskiej – wysiądź z autobusu na przystanku przy Szkole Podst. nr 4 (ul. Poniatowskiego) i kieruj się ul. Zielony Rynek, a następnie ul. Ordona. Jeśli jesteś rowerzystą – możesz zostawić swój jednoślad na stacji rowerów miejskich na terenie Szkoły Podst. Nr 4 (ul. Zielony Rynek 2) albo dojechać na miejsce imprezy ul. Chlewińską, ul. Ordona lub od strony wsi Chlebnia (polna droga, ok. 300 m. od zjazdu z drogi 579).

Średniowieczny świat od kuchni, czyli co się będzie działo podczas pikniku

W niedzielę 13 września w sąsiedztwie Gór Szwedzkich wyrośnie wioska średniowieczna, w której uczestnicy I Rodzinnego Pikniku Historycznego będą mieli okazję zapoznać się z tajnikami życia i kultury mieszkańców wczesnośredniowiecznej osady – a więc poznać, zrozumieć i polubić swoich przodków. Podczas wizyty w średniowiecznej osadzie:

  • dowiesz się, jakie stroje i ozdoby modne były w czasach Bolesława Chrobrego
  • z bliska przyjrzysz się przedmiotom codziennego użytku, ceramice, instrumentom i narzędziom z epoki średniowiecza.
  • wejdziesz do wczesnośredniowiecznej zbrojowni i przymierzysz pancerz woja
  • zobaczysz warsztat wytwarzający tarcze
  • spotkasz kowala wykuwającego podkowy
  • odwiedzisz zakład snycerski i poznasz budowę historycznej tokarki
  • zapoznasz się z tajemnicami garbowania skór u średniowiecznego garbarza
  • spróbujesz swoich sił w strzelaniu z łuku
  • wcielisz się w mincerza i wybijesz pamiątkową monetę
  • zostaniesz uczniem rogownika i zobaczysz jakie przedmioty wyrabiano z poroża i kości
  • zapoznasz się z metodami średniowiecznego brązownictwa i złotnictwa
  • staniesz przy warsztacie kaletnika i szewca wyrabiającego ciżmy
  • nauczysz się lepić garnki metodami historycznymi
  • przygotujesz średniowieczną strawę i skosztujesz dawnych smakołyków podawanych na podpłomyku i liściu kapusty
  • poznasz zasady działania średniowiecznej wędzarni
  • trafisz do zielarki i wypróbujesz na własnej skórze ziołowe maści, octy i balsamy
  • przekonasz się, czy filcowanie to lekki kawałek chleba
  • spróbujesz fachu prządki i tkaczki
  • zobaczysz, czym parał się farbiarz
  • miło spędzisz czas biorąc udział w zabawach rodem z wczesnego średniowiecza i grach planszowych, w których lubowali się nasi przodkowie
  • porozmawiasz z archeologami o ich pracy i sam na chwilę staniesz się archeologiem

Czas na dawne czasy, czyli szczegółowy plan imprezy:

Rodzinny Piknik Historyczny rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do godz. 20.00. Przez cały czas trwania imprezy dostępne będą stoiska rzemieślnicze rozmieszczone w namiotach oraz stanowiska łuczników i archeologów, kącik zabaw animacyjnych dla dzieci i zagroda dla koni. Jakie jeszcze atrakcje nas czekają?

Godz. 14.00

Pokaz walk wojów słowiańskich i wikińskich w wykonaniu Drużyny Wojów ARKONA

Drużyna Wojów ARKONA jest grupą rekonstrukcji historycznej, zajmującą się okresem epoki wikińskiej. Grupa łączy wysoki poziom merytoryczny – prowadzą ją archeolodzy i historycy –  z profesjonalnym podejściem – drużynnicy na co dzień zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą lub animacją kultury. Głównym celem Drużyny jest odtwarzanie kultury materialnej i próba zbliżenia się do tego jak ludzie żyli ponad tysiąc lat temu. Pokazy w wykonaniu wojowników z Arkony to interaktywne show nastawione na filmową widowiskowość, w których dynamiczne walki przeplatają się z prelekcją o średniowiecznych wojach. W pokazy angażowana jest publiczność, która bierze udział w różnego rodzaju walkach. Odważniejsi mogą nawet spróbować swoich sił w żonglowaniu mieczem.

Godz. 14.30

Uroczyste otwarcie I Rodzinnego Pikniku Historycznego

Godz. 14.45

Pokaz walk wojów słowiańskich i wikińskich (Drużyna Wojów ARKONA)

Godz. 15.00

Spacer na grodzisko wczesnośredniowieczne połączony z inauguracją ścieżki edukacyjnej pt. Tajemnice Szwedzkich Gór

Godz. 16.00

Pokaz sokolniczy z udziałem ptaków drapieżnych (Drapole.pl)

W czasie pokazu dowiemy się, jak wyglądało sokolnictwo w dawnych czasach. Zapoznamy się ze zwyczajami, dietą oraz upodobaniami prezentowanych ptaków. Każdy uczestnik pokazu będzie mógł z bliska przyjrzeć się skrzydlatym bohaterom, zrobić sobie z nimi zdjęcie i wziąć na rękawice wybrane ptaki. W rolach głównych wystąpią: kruk, jastrząb Harrisa, sokół pustułka, raróg oraz sowa płomykówka. Prowadzenie: Marlena Koźlińska.

Godz. 17.00

Prezentacja wojów słowiańskich – gry i zabawy z publicznością (Drużyna Wojów ARKONA)

Godz. 17.30

Gawęda edukacyjna pt. Kto jeździł konno po Szwedzkich Górach, czyli czym zajmuje się  archeozoologia? (prelekcja Iwony Szymańskiej z udziałem koni)

Godz. 18.00

Koncert zespołu Jar

Jar to polski zespół folkowy tworzący muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian, wykorzystujący podczas koncertów całą gamę oryginalnych instrumentów, takich jak dudy, gęśle, mandole, dwojnice, drumle, lira korbowa, teorban, lutnie, gusli.

Godz. 19.00

Pokaz walk wojów słowiańskich (Drużyna Wojów ARKONA)

Godz. 19.30

Spektakl Teatru Ognia.

Widowisko osnute na staropolskich legendach i podaniach. Pojawiają się w nim wszelkiej maści duchy, upiory i topielice oraz inne baśniowe stwory zamieszkujące świat słowiański.

Godz. 20.00

Zakończenie pikniku

Wstęp wolny. Korzystanie ze wszystkich atrakcji podczas Pikniku jest bezpłatne.

Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Grodzisk Maz., Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Maz., Willa Radogoszcz,

Dodaj komentarz

#
#
#

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013