Dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej z budowlą podziemną – willa Foksal

Dworzec

Lokalizacja: 1 Maja, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Willa Foksal zwana przez mieszkańców Grodziska pieszczotliwie „lokomotywką”. Zaprojektowana została w 1846 roku przez architekta Teofila Schullera, ucznia Henryka Macroniego. Hrabia Ewaryst Mokronowski zlecił budowę eleganckiego zajazdu dla wygody osób podróżujących Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską. Odprawa pasażerów odbywała się w położonym obok, a nieistniejącym dziś, drewnianym budynku dworcowym. Do dyspozycji podróżnych przybywających do Grodziska „do wód” i na letnisko, były wygodne pokoje gościnne, restauracja i sala balowa, a obok duży i ładnie urządzony park.

Zajazd pierwotnie nazywany był foxalem Drogi Żelaznej, skąd pochodzi późniejsza nazwa willa Foksal. W dawnych czasem słowem foxal określano dworzec kolejowy lub warszawski park miejski, w którym za czasów króla Stanisława Augusta odbywały się zabawy (dzisiejsza ulica Foksal).

Willa Foksal ma własnego ducha. Według ustnego przekazu mieszkała w nim kiedyś rodzina zawiadowcy stacji. Jego córka imieniem Zosia zakochała się nieszczęśliwie. Nie mogąc połączyć się z ukochanym, targnęła się na swoje życie, zażywając truciznę. Nieszczęsną dziewczynę rodzina pochowała po kryjomu na terenie parku. Niekiedy ciemną nocą można zobaczyć delikatną jasną postać na tle budynku.

Na przełomie XIX i XX wieku budynek został przebudowany i dostosowany do celów mieszkalnych. Od kilkunastu lat mieści się tu Ośrodek Dokumentacji Zabytków.

« Wróć do Grodzisk Mazowiecki

#
#
#

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013