Izdebno Kościelne – kościół z XVIII wieku

Lokalizacja: ks. M. Oziębłowskiego 12, 05-825 Izdebno Kościelne

W XVIII wieku w Izdebnie funkcjonowała jedynie murowana kaplica. W 1612 roku postawił ją Adam Izbiński, podczaszy Ziemi Sochaczewskiej, ówczesny dziedzic.

W 1776 roku starosta wyszogrodzki Michał Szymanowski wraz ze swoją żoną Anielą ze Świdzińskich odbudowali do niej drewniany kościółek z dzwonnicą. Kościół postawiono, jak pisał w 1812 roku proboszcz Ludwik Łukaszewicz, , z drewna sosnowego w kostkę ciosanego ośm cali grubości, na podmurowaniu z cegły”. W ołtarzu głównym jest obraz Pana Jezusa, w ołtarzach bocznych znajdują się wizerunki św. Tekli i św. Bonifacego. W 1822 roku ówczesny proboszcz dobudował do kościoła murowaną zakrystię.

Budowla ucierpiała w czasie pożaru w 19990 roku, spaliła się wtedy zewnętrzna boazeria, stopy i niektóre elementy konstrukcji. Cudem ocalały wszystkie zabytkowe i cenne przedmioty. Została szybko odbudowana i w 1995 roku ponownie poświęcona przez prymasa Józefa Glempa.

Przy kościele rosną dwa drzewa uznane za pomniki przyrody – wiekowa lipa i starszy od niej jesion wyniosły, pamiętające początki kościoła. Od strony prezbiterium znajdują się dwa nagrobki – z 1839 roku Anieli Szymanowskiej, fundatorki kościoła, oraz klasycystyczny nagrobek z 1846 roku Piotra Galiechata, zięcia Anieli właściciela majątku Izdebno.

Parafia pw. św. Michała uroczyście obchodzi swoje święto 29 września, w dniu imienin swojego patrona.

« Wróć do Grodzisk Mazowiecki

#
#
#

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013