Willa Radogoszcz

Lokalizacja: Henryka Sienkiewicza 31, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Zaraz po II wojnie światowej dookoła willi Radogoszcz rozpościerały się pola uprawne i sady, nieopodal znajdowały się staw i źródełko. Sielski krajobraz tego miejsca został zdominowany przez zabudowę charakterystyczną dla czasów PRL-u, w latach 70. Powstały wieżowce, tak zwany grodziski Manhattan. Willę Radogoszcz wybudował około 1889 roku Zaharij Puciato, carski naczelnik powiatu sochaczewskiego, na gruntach powstałych w wyniku parcelacji majątku Jordanowice przez hrabiego Henryka Skarbka.

Willa nie miała szczęścia do właścicieli, wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Zaraz po II wojnie światowej budynek został przejęty na cele kulturalne przez ówczesne władze. Zainstalowało się tam Stowarzyszenie Miłośników Sztuki prowadzące zajęcie plastyczne i teatralne, naukę muzyki i śpiewu, działała sekcja fotograficzna i sekcja ochrony zabytków. Liczba czynnych członków Stowarzyszenia wynosiła 300 osób, co w powojennych czasach było ewenementem. Lekcji udzielali: profesor Jan Skotnicki, przygotowujący w dziedzinie malarstwa wielu przyszłych studentów ASP, profesor Cetnarowski, profesor Armand Vetulani, Marian Sztuka, muzyki nauczał Feliks Dzierżanowski, twórca znanej w owym czasie Kapeli Ludowej.

W latach 50. w willi zagościło przedsiębiorstwo „Predom”. Sprzedawano w niej wtedy pralki i lodówki. Zniszczony, osadzony pośród zabudowy socrealistycznej przejęła w wieczystą dzierżawę w roku, nomen omen, 1989 gmina Grodzisk Mazowiecki. Po gruntownym remoncie z wykorzystaniem środków europejskich znów służy społeczeństwu Grodziska jako Galeria Etnograficzna – znajduje się tu stała ekspozycja muzealna poświęcona historii Grodziska i okolic, do której zwiedzenia serdecznie zapraszamy, odbywają się wystawy, wernisaże, odczyty, projekcje filmowe, organizowane są spotkania i warsztaty, a także wycieczki. Tematem przewodnim jest zawsze historia Grodziska tkana przez dzieje ludzi.

« Wróć do Grodzisk Mazowiecki

#
#
#

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013