Koncert Krzysztofa Cwynara

« Wróć do listy aktualności
piątek, 21 kwiecień 2017

Zapraszamy na kolejny konvert w ramach cyklu „Gdzie są Gwiazdy z tamtych lat”, tym razem w piątkowe południe 21.04.2017 o godz.12.00 w sali widowisowej wystąpi Krzysztof Cwynar

Krzysztof Cwynar – piosenkarz i kompozytor, wielokrotny uczestnik Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz Międzynarodowego Festiwalu „Bulwary Naszych Stolic” w Moskwie, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „OIRT” w Albenie (Bułgaria) i Festiwalu Polskiej Piosenki w Wilnie. Działacz społeczny.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi i na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi.

Występował jako solista w zespole Janusza Sławińskiego „Kanon-Rytm”. Jako piosenkarz zadebiutował w 1964 roku na Radiowej Giełdzie Piosenki w Warszawie własną kompozycją „Pożegnania na peronach”.

W roku następnym wystąpił na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu ze swoją kompozycją do wiersza Broniewskiego „Cyganka”. Za ten występ otrzymał I nagrodę w kategorii Nowe Głosy i zakwalifikował się jako reprezentant Polski na Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie na którym śpiewał w dniu płytowym.

Od 1964 roku, przez ponad 20 lat związany był z „Podwieczorkiem przy Mikrofonie”, „Zgaduj Zgadulą” i „Wesołym Autobusem. W latach 60. i 70. był filarem Estrady Łódzkiej i Stowarzyszenia Muzyki Estradowej. W 1977 Cwynar założył własny zespół wokalno-instrumentalny „FONO”, z którym przez 4 lata występował z recitalami autorskimi w Polsce i za granicą.

Na VI KFPP w Opolu w koncercie premier wykonywał piosenkę „Daj”, która po latach stała się wielkim przebojem Jerzego Połomskiego. Wielokrotnie występował w programach estradowo-telewizyjnych: „Dobry wieczór, tu Łódź”, „Halo, tu Łódź”, „Spotkanie z Balladą”. Brał udział w Koncertach Jubileuszowych XXX-lecia Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi i XXV-lecia Orkiestry Polskiego Radia i TV w Łodzi w 1975 r.

Od lutego 1992 przez kolejne trzy lata prowadził wspólnie z Krystyną Pietranek nocne programy w Radiu Łódź. Wystąpił z recitalem na VI Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Śpiewał na VIII i XI Festiwalu Religijnym „Pokój i Dobro” w Częstochowie i na I Festiwalu im. Anny German „Tańczące Eurydyki” – Zielona Góra 2002. Był gościem Stanisława Tyma, na jego benefisie telewizyjnym w Krakowie w 1997 roku, i Jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Janusza Gniatkowskiego w Częstochowie w 1997.

Cwynar dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. Wydał 12 płyt CD, 16 kaset audio.

Jako kompozytor współpracował z Anną German, Ireną Santor, Krystyną Giżowską, Anną Pietrzak, Wandą Polańską, Jerzym Połomskim, Ewą Śnieżanką, Elżbietą Poniatowską, Edwardem Hulewiczem, Zofią i Zbigniewem Framerami i Michajem Burano.

Zajmuje się też działalnością społeczną, od 1992, a oficjalnie od 1997 prowadzi przy Łódzkim Domu Kultury Studio Integracji – instytucję pozarządową dla osób niepełnosprawnych ruchowo, upośledzonych umysłowo, bezdomnych, a także dla ludzi wychodzących z nałogów, której jest pomysłodawcą, założycielem i przewodniczącym[2]. Współpracuje z Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

Wstęp wolny!!

krzysztof-cwynar

Dodaj komentarz

#
#
#

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013