Koncert Teresy Mirgi

« Wróć do listy aktualności
środa, 1 luty 2017

teresa-mirga

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki płynącej z serca, niezmąconej wyrachowaniem, nieskalanej komercją, tworzoną na oczach i uszach słuchaczy w sobotę 4 lutego o godz. 18.00 do poczekalni dworca PKP na koncert Teresy Mirgi i zespołu Kałe Bała. W programie muzyka Romów karpackich i bałkańskich we własnych aranżacjach oraz kompozycje własne Teresy Mirgi. Zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Zespół Kałe Bała zagra w składzie: TERESA MIRGA – śpiew, gitara, KRZYSIA HAJDUK – skrzypce, śpiew, JACEK KACICA – khoro, cajun, oral bass, MACIEK RYBKA – akordeon. Wstęp wolny. Koncert odbywa się w ramach 4. Grodziskich Spotkań Wielokulturowych Sploty 2017.

Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90-tych. Jej twórcze poszukiwania, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006).

Dodaj komentarz

#
#
#

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013