Szemrany Grodzisk – Kryminalna Noc Muzeów

« Wróć do listy aktualności
wtorek, 10 maj 2016

Już w sobotę 14 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów zapraszamy do zanurzenia się w mroki przeszłości z Willą Radogoszcz.  Szemrany Grodzisk, czyli Kryminalna Noc Muzeów. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

13055648_948055711981905_3034927892974673662_o

Program:

godz. 17.00

Bal na Gnojnej – spektakl muzyczny w wykonaniu Stowarzyszenia T-Art (Willa Radogoszcz)

Spektakl muzyczny oparty o teksty Wiecha i wykonywane na żywo przy akompaniamencie akordeonu piosenki Grzesiuka. Szemrane towarzystwo, sceneria jak z meliny, gdzie drobnym przekrętom towarzyszyły wielkie namiętności. Klimat warszawskich spelunek z lat 30.i 40. XX wieku.

Występują: Elżbieta Januszewska, Agata Kucharska, Joanna Marciszak, Zuzanna Śmiechowska, Ewa Utecht-Grzana, Katarzyna Zapaśnik, Dariusz Biernacki, Zbigniew Kijewski, Wojciech Olejnik, Jakub Stypa.

Akordeon: Karol Podkul

Reżyseria: Iwona Dornarowicz

Scenografia: Magdalena Hollender

Kostiumy: Izabela Kalicińska

Godz. 19.00

Historyczny spacer z dreszczykiem – kryminalne zagadki Grodziska (start: Willa Radogoszcz)

Na trasie spaceru znajdą się miejsca znane ze swojej niesamowitej atmosfery, obiekty zabytkowe z duchami w roli lokatorów i współczesne budynki, w których lokatorzy wskutek rozmaitych, nieraz do dziś niewyjaśnionych okoliczności dołączyli do grona duchów. Tajemnicze zgony, powabne i niebezpieczne trucicielki, dzieci z piekła rodem, niewierni mężowie, nieczyste interesy, zamachy i napady, nawiedzone domy. W programie spaceru konkursy i niespodzianki.

Godz. 20.00

Krwawe ballady – koncert zespołu PompaDur (Galeria dworcowa, Dworzec PKP, ul. 1 Maja)

Występują: Justyna Jary (wokal, looper wokalowy), Robert Lipka (wokal, akordeon), Michał Zuń (kontrabas), Bartosz Smorągiewicz (saksofon)

Temat zbrodni od wieków dręczy ludzkość. Fascynuje, przeraża, ale i intryguje. Tym razem powraca w Krwawych Balladach. Gdzieś pośród ciemnych uliczek i zaułków snuje się pieśń o popełnionej zbrodni. Mroczne i tajemnicze, często makabryczne, ale także pełne poezji opowieści stały się tematem podwórkowych ballad i punktem wyjścia dla projektu Krwawe Ballady. Przygotowana przez Justynę Jary i zespół PompaDur minimalistyczna, a jednocześnie nastrojowa i intrygująca muzyka wchodzi w zawiłe relacje z tekstem.

PompaDur ma w zanadrzu melancholijne ballady podwórzowe, songi kabaretowe, zabawne opowieści noir, tanga w których każdy krok jest grą o życie. Pieśni są o sprawach codziennych – dramatycznych rozstaniach, miłości nad śmierć i tajemnicach ukrywanych w futerale od kontrabasu. Gdzie miłość i inne demony, tam i krew musi się czasem polać; ale jakkolwiek zadymiony byłby lokal a mgła dokoła gęsta, krew pozostaje błękitna i słodka, a muzyka żywiołowa, liryczna i stylowa!

Godz. 21.30

Rarytasy na melinie – degustacja dań tradycyjnej historycznej kuchni ulicznej (Willa Radogoszcz). Opracowanie i przygotowanie: Małgorzata Krasna-Korycińska „Archeo-concept”

Godz. 22.00

Bestia – pokaz filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Marcina Pukaluka.

Bestia” (Polska 1917, reż. A. Hertz, 48′) to jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Inny, alternatywny tytuł tego typowego melodramatu to “Kochanka Apasza”. Od 1921 r. film dostępny jest także w USA jako The Polish Dancer.

Pola to uboga wiejska dziewczyna, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka adorowana przez swego ukochanego – Dymitra. Pewnego dnia, po awanturze z rodzicami, postanawia uciec z domu, a potem uwolnić się od swego natrętnego kochanka. W hotelu upija go, okrada i porzuca. Od tej pory rozpoczyna samodzielne życie jako modelka i tancerka w kabarecie. Wkrótce poznaje bogatego przemysłowca Aleksego i rozpoczyna z nim romans. Dziewczyna nie wie, że Aleksy jest żonaty, a upokorzony Dymitr postanawia się zemścić.

Marcin Pukaluk – kompozytor, muzykolog, performer i producent muzyczny. Tworzy do filmów i gier komputerowych. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego, od 2010 r. akompaniuje podczas seansów z muzyką na żywo w różnych zakątkach Polski i świata. Z racji swego muzykologicznego wykształcenia łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Komponuje muzykę różnorodną zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. Obok sentymentalnych, słowiańskich melodii odnaleźć tu można monumentalne brzmienia orkiestrowe, obok żywiołowych, drapieżnych fragmentów rockowych, miękkie, przestrzenne brzmienia elektroniczne.

Na wszystkie wydarzenia Europejskiej Nocy Muzeów wstęp wolny!

 

Dodaj komentarz

#
#
#

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013